Hokejová Kometa má v České republice zvuk nejen díky prvnímu týmu, ale i příkladné práci s mládeží. V loňské sezóně získal brněnský oddíl stříbrné medaile v kategorii staršího dorostu, o ročník dřív vybojoval dokonce zlaté medaile v mladším dorostu a v kategorii 8. tříd.
Pokud byste měli zájem, aby se i vaše dítě stalo komeťákem, není nic jednoduššího, než si to vyzkoušet. „Chlapci a dívky se mohou do klubu hlásit již od čtyř let. Pokud má vaše dítě potíže s bruslením, nebo na ledě získává teprve první zkušenosti, není to žádný handicap, neboť naši trenéři dokáží děti vše potřebné naučit," říká hlavní trenér hokejové přípravky a čtvrté třídy Jiří Mífek.
Častou obavou rodičů, kteří by chtěli dát své dítko na hokej, je jeho finanční náročnost, kterou však bývalý profesionální hokejista odmítá.
„Jsme schopni malým dětem zapůjčit celou hokejovou výstroj, k dispozici jsou jim čtyři tréninkové jednotky týdně, z toho jsou třikrát na ledě a jednou v tělocvičně. Pokud bych to měl srovnat třeba se zájmovými kroužky, hokej vychází často i levněji, například v přepočtu na cenu za samotnou hodinu. Navíc se o děti pravidelně stará šest až osm trenérů, čímž je zajištěn individuální přístup při výuce bruslení. Současně nově přihlášeným nabízíme určité období, kdy si mohou vše vyzkoušet a kdy neplatí žádné příspěvky." dodává trenér mladých nadějí Komety.
FC Zbrojovka Brno
Fotbalová Zbrojovka, to je v českém fotbale pojem. Klub patří k nejznámějším a nejslavnějším v České republice, vždyť před dvěma lety oslavil sté výročí od založení. Zbrojovka, to není jen první tým v SYNOT lize, ale především početná mládežnická základna, která sídlí v moderním tréninkovém centru v Brněnských Ivanovicích, kde o ně pečuje tým zkušených a zapálených trenérů pod vedením mládežnického šéftrenéra Luďka Zajíce.
Jedním z nejúspěšnějších koučů v mládežnických týmech je bývalý prvoligový hráč Brna Pavel Šustr, pod něhož spadají všechna žákovská mužstva. „Všechny kategorie se běžně pohybují v horních patrech tabulek. V loňské sezoně obsadila kategorie do 15 let druhé místo v rámci celé České republiky“ vysvětluje Pavel Šustr.
S fotbalem se ve Zbrojovce začíná ve velmi útlém věku. „Je běžné, že kluci jsou u nás v přípravkách od šesti let. Na náborové tréninky už chodí i pětiletí kluci. Seznámit se s balónem, prostředí, trenéry,“ dodává Šustr. Tréninky i zápasy nejmladších kategorií bývají většinou při areálu ZŠ Janouškova, někdy ale samozřejmě také na Srbské.
A kolik peněz stojí podpora mladé fotbalové naděje? „Finančně náročný fotbal příliš není, protože ze začátku to rodiče stojí spíš jen vybavení – kopačky, dres. Vše ostatní, co je potřeba k tréninkům, má náš klub k dispozici. Až se pak dostanou do nějakého přípravkového týmu, obnáší to roční příspěvky,“ říká trenér, který je u mládeže Zbrojovky už sedmým rokem. Zbrojovka má samozřejmě také ženské týmy, takže pokud byste chtěli vědět více, obraťte se na následující kontakty.
Velice úspěšnou sezónu za sebou mají mládežnické oddíly basketbalového oddílu BK IMOS Brno. Mladší dorostenky i starší žákyně vyhrály republikové tituly, mladší žákyně byly na mistrovství republiky na třetím místě. V klubu si také na práci s mládeží a výchově hráček zakládají.
Nejmladší hráčky poprvé přicházejí zkoušet basketbal ve věku kolem osmi let, ale podle trenéra Petra Křivánka často přijdou i holky starší nebo naopak mladší. „Vždy je to volba rodičů. Každý má k basketbalu takový respekt, ale vůbec není čeho se bát. Přichází k nám děti, které balón ještě ani neviděly,“ usmíval se trenér, jehož nejstarší kategorií jsou starší žákyně.
V basketbalových přípravkách se platí poplatky 3.000,- Kč na rok. Holky přitom mohou třikrát až čtyřikrát týdně trénovat ve špičkové hale, kde jim ostatní vybavení klub zapůjčí. „Basketbal je všestranná hra, děti se ze začátku učí všeobecné základy, sportují. Navíc si najdou nové kamarádky,“ vykládá trenér, který na své pozici působí už osmým rokem. Domácí tréninky i většinu zápasů hrávají mladé basketbalistky stejně jako jejich ženské vzory ve Sportovní hale na Rosničce.
V nejvyšší domácí soutěži nechybí Brno ani v mužském volejbale. Muži oddílu Volejbal Brno skončili na celkovém sedmém místě. Dospělý tým může těžit z práce mládežnických trenérů, kteří vychovávají kvalitní volejbalisty. Svědčí o tom i čtyři tituly pro juniorské mistry republiky. Nejčerstvější medailí je pak zlato, které získali brněnští kadeti.
Mladíci se mohou do volejbalového klubu zapojovat zhruba od desíti let. „Spolupracujeme se sportovní školou Milénova, kam chodí děti od páté třídy, takže by se dalo říct tak těch deset,“ dodává trenér starších kategorií. Děti, které chtějí hrát volejbal, se nemusejí stydět, pokud základy tohoto sportu neznají. „Nevadí to. Začneme je postupně učit prsty, odbytí obouruč vrchem a spodem,“ popisuje trenér začátky.
Podle pana Šamšuly je volejbal jedním z nejtěžších sportů na naučení, ale zároveň v sobě skrývá hodně umění. Pokud byste měli zájem zařadit svého syna do brněnského oddílu, členský příspěvek je pět tisíc korun ročně.
Dalším z královopolských klubů jsou házenkáři. Také oni se snaží si vlastní hráče vychovat a nejlépe tak doplnit první tým. V mládežnických kategoriích se zabydleli mladší dorostenci, kteří hrají střed tabulky a starší dorostenci plánují útok na extraligu. Bylo to totiž poprvé, co hráli samostatně pod hlavičkou Handballu Královo Pole.
Dění v celé mládeži sleduje koordinátor Pavel Mareček a od nejmenší kategorie po nejstarší má správný přehled. „V klubu začínáme minižáky, což jsou v podstatě prvňáci. Důležité také je, že u nejmladších žáků nejdeme vyloženě po výsledcích. Chceme, aby se hlavně vyhráli,“ říká Mareček, podle nějž je ideální věk na začátek s házenou kolem deseti let. „I když trenéři říkají, aby přišly děti co nejdříve, nejvíce kluků přichází zhruba kolem tohoto věku. Pokud jsou kluci šikovní, během roku dvou se házenou naučí tak, že jsou schopni hrát soutěž.“
I co se týče finanční náročnosti, si případní zájemci nemusejí dělat těžkou hlavu: „Kromě toho, že se platí členské příspěvky, kluci potřebují jen tenisky, tričko a trenýrky. Zbytek dostávají od klubu. U minižáků ještě vozí rodiče děti po turnajích, což u starších kategorií také zajišťuje klub,“ doplňuje Pavel Mareček.
Plavání je jeden z nejnáročnějších sportů. Zatímco běhat umí téměř každý automaticky, u plavání musíte děti nejdříve naučit, aby se neutopily, a poté je učit plavat podle pravidel. Plavecká Kometa má nejširší základnu právě u mladších dětí, ale s přibývajícím věkem počet plavců i plavkyň ubývá, vzhledem k náročnosti tréninků. Přesto muži z Komety posbírali již 20 titulů Mistrů republiky v soutěži družstev za sebou a u nás prakticky nemají konkurenci.
Předseda KPSP Kometa Brno Mgr. Zdeněk Tobiáš upřesňuje, od kolika let nejvíce dětí začíná s plaváním: "Potřebujeme, aby děti trošku rozuměly, co po nich chceme. Je rozdíl mezi kurzem plavaní pro děti a nácvikem plaveckých technik. Navazujeme na pobyt malých dětí ve vodě a odstraňovaní strachu z vody tak v šesti, sedmi letech dítěte, kdy můžeme dětem vysvětlit, jak správně plavat, dýchat, používat paže a nohy, atd."
Plavání má několik disciplín, ze kterých si můžete v Kometě vybrat. Můžeme jmenovat samotné plavání, dalšími jsou vodní pólo nebo synchronizované plavání. "Tři naše hlavní základny pro kurzy plavání jsou Kraví Hora, Kohoutovice a malé školní bazénky, protože téměř v každé čtvrti je školní bazének." Cena pololetního příspěvku je přibližně kolem 1500,- Kč za dítě. S věkem a vyšší profesionalitou náklady na sport i poplatky rostou a tréninky pak převážně probíhají na Městském plaveckém stadionu Lužánky.
Patří mezi tři střediska v České republice, která mají statut vrcholového sportovního centra mládeže. A klub je náležitě hrdý, že tomu také odpovídají výsledky. V sezóně 2012/2013 ukazovala všechna věková mužstva také výtečnou tréninkovou morálku.
Muži se v ní blýskli postupem do nejvyšší basketbalové soutěže MATTONI národní basketbalové ligy. Co to znamená? Že Brno bude mít v naší prestižní soutěži opět mužské zastoupení, ale hlavně že brněnští mladí a talentovaní hráči nebudou utíkat do zahraničí nebo jiných republikových celků.
V týmu, který bude MMCITÉ Brno reprezentovat v sezóně 2013/2014 je převážná část odchovanců. K tomu samozřejmě přispělo výborné klubové prostředí včetně odpovídajícího zázemí haly Morenda, která je po dokončení rekonstrukce. Stadion, kde basketbalisté našli domácí palubovku, se nachází na ulici Vídeňská a právě sem klub zve zájemce každého věku, kteří by si chtěli tento krásný sport vyzkoušet.
Jen málokterý sportovní klub se může pochlubit 17 mistrovskými tituly. Muži baseballových Draků se řadí právě do této malé hrstky. Možná ještě zajímavější je však bilance mládežnická. „Jsme nejúspěšnějším mládežnickým klubem v České republice. Za posledních dvacet let jsme nasbírali sedmadvacet titulů z různých kategorií,“ těší generálního manažera klubu Arnošta Nesňala.
Pro hru, kde se vše točí kolem kulatého bílého míčku, si své hráče Draci vybírají už v útlém věku. „Bereme děti od pěti do osmi let s tím, že je všechno naučíme. U těch starších samozřejmě vítáme, když už mají nějakou sportovní průpravu, ale stále je možné s baseballem začít,“ říká bývalý profesionální hráč.
Dění kolem baseballových Draků se odehrává především v Komárově, kde leží městský baseballový stadion. „Na něm jsme v dubnu až říjnu a mimo sezónu máme pronajaty různé tělocvičny,“ říká Nesňal. Šéf klubu pro případné zájemce uvádí, čím je svižná hra jedinečná: „Baseball je sport pro každého. I kluk s lehkou nadváhou, který má silový potenciál, či hubený rychlý štírek, v něm může najít svoje. Je to takové zajímavé oživení,“ říká Arnošt Nesňal. Zbývá jen dodat, že první půlrok se platí poplatek 500,- Kč, následující rok 1000,- a s dalšími kategoriemi ještě vzrůstá. Starší ročníky totiž hrají celonárodní ligy.
Těžkoatletický klub Hellas Brno je nejstarším aktivním zápasnickým klubem v ČR. V loňském roce oslavil již 115. výročí svého založení. K historii klubu patří významné osobnosti jako Gustav Frištenský, dvojnásobný Mistr Evropy v zápase, vynikající vzpěrač Karel Saitl, Kamil Odehnal, trenér olympijského vítěze v zápase Vítězslava Máchy…a také Franta Kocourek, dnes už vzpomínaný brněnský silák a gladiátor.
Chlubit se ale můžeme i současností. S téměř 200 členy, převážně z řad mládeže, jsme největším a zároveň nejúspěšnějším zápasnickým klubem v ČR. Díky dlouhodobé kvalitní všestranné práci s mládeží ve Sportovních třídách zápasu při ZŠ Horácké nám. v Brně -Řečkovicích jsme vychovali desítky Mistrů a Mistryň republiky všech věkových kategorií. Nejlepší z nich se zúčastňují i vrcholných evropských a světových soutěží, na nichž získali 2x evropský bronz v kategoriích kadetů a kadetek do 17 let. Družstvo mužů se pravidelně umísťuje na medailových pozicích I. ligy volného stylu…
Zápas obecně patří k nejstarším lidským pohybovým aktivitám. Patří do sportů úpolových a cílem je položit soupeře na lopatky. Už ve starověku byl součástí vojenské výchovy a jedním z hlavních olympijských sportů. V roce 1896 byl zápas „řecko-římský“ zařazen už na první novodobé OH v Athénách. Český zápas, byť z hlediska historického jeden z našich nejúspěšnějších sportů, patří dnes spíše do kategorie „menších“.
Před pár lety se dorostenky současného VALOSUNU KP Brno staly mistryněmi republiky. Nejčerstvější mládežnické úspěchy jsou stříbrné a bronzové. Klub má 11 dívčích celků zařazených do systému SCM a SpS a 7 přípravek po celém Brně. O žákyně, minižákyně i nábory se stará převážně trenér Petr Mazálek.
Na trénink mohou do VALOSUNU zavítat i dívky, které basketbal ještě nikdy nehrály: „Holky se nemusí ničeho bát, vše se u nás naučí. Nabíráme děti od první třídy do páté, takže doplňujeme i stávající ročníky. Hráčky, které začnou dříve, většinou mívají výhodu, ale znám i případy, kdy holky začaly ve čtrnácti letech a pokud to měly v sobě, během dvou let ostatní dohnaly. Navíc je celkem jedno, jestli je hráčka vysoká nebo ne, protože potřebuje oba typy. A menší holky jsou často velmi šikovné“ vyvrací zapálený trenér stereotyp, že by měla být každá basketbalistka vysoká.
S členskými poplatky jsou na tom v Králově Poli podobně jako v Žabinách. „Pro dívky, co hrají celostátní soutěže, je to zhruba 600,- Kč na měsíc, podstatnou část zajišťuje klub. Pro děti v přípravkách je to 3000,- Kč za rok,“ říká Mazálek, jenž se trenéřině věnuje už patnáctým rokem.
Když v Brně zmíníme slovíčko „Buldoci“, mnohým z nás se určitě vybaví místní florbalový klub. Muže můžete vidět v televizi, ale na mládež musíte na živo. A rozhodně je nač se dívat. Starší i mladší žáci totiž v poslední dekádě získali zlaté medaile pro mistry republiky. „V letošní sezóně pak skončili naši junioři druzí, což je velký úspěch. Nejčerstvější je pak stříbro mladších žáků na mistrovství republiky. S mládeží se nám dlouhodobě daří probojovat se na závěrečné turnaje,“ dodává prezident klubu Miroslav Mikšl.
Pro novou sezónu chystají Buldoci velkou změnu, která se bude týkat jejich nejmladších nadějí: „Máme ve výstavbě halu na ulici Střední. Projekt Florbalového centra mládeže by měl od léta roku 2013 probíhat právě v této nové hale, kam se přesune nejen sídlo celého klubu, ale i podstatná část tréninkových hodin a zápasů ligových soutěží všech věkových kategorií. Halu Vodova využíváme ve starších kategoriích juniorů a dorostenců. Mladší chodí do haly Tesla na Lesné nebo do tělocvičny na Čejkovické,“ říká florbalový činovník.
Pokud byste chtěli s vaším dítětem florbal vyzkoušet, Buldoci přijímají nové členy (chlapce i dívky) již od čtyř let a pan Mikšl popisuje, jak je to s poplatky za sportování: „V prvopočátcích florbal náročný není. Od nejnižších kategorií se začíná zhruba na 2000,- Kč za rok a s kategoriemi nahoru to trošku stoupá. Hodně totiž záleží na počtu tréninků a dalších detailech. I tak je florbal levný halový sport, který nabízí dětem velkou zábavu,“ zmiňuje vzrůstající oblíbenost moderního sportu.
V Králově Poli se jeden z místních klubů soustředí čistě na ženský volejbal. Je to samozřejmě VK KP Brno. Zatímco ženy bojují v naší nejvyšší soutěži, se stejnou energií vstupují do svých utkání také mladší dívky. Dokazuje to například stříbrná medaile starších žákyň, kterou vybojovaly na mistrovství České republiky, nebo hezké páté místo mladších žákyň.
Trenérkou volejbalové přípravky je v klubu Sandra Onderková, která současně hraje v prvním týmu. Na trénincích učí dívky v různém věku: „Mají od šesti do dvanácti let. I u nás platí, že čím dříve se s volejbalem začne, tím lépe. Kolem sedmi let je to ideální. Ale i když přijdou starší holky, nic se neděje,“ říká Sandra Onderková, která dodává, že přípravka je zaměřená spíše všeobecně.
Mladé volejbalistky trénují v různých prostředích brněnských středních i základních škol. Můžeme zmínit Slovanské náměstí, Vedlejší, Pastviny nebo Milénovu. Velice rychlý sport není podle trenérky příliš finančně náročný: „Potřebujete vlastně jen sportovní oblečení a odpovídající obuv. Ale to je ve všech sportech stejné,“ usmívá se Sandra Onderková.
V Brně Maloměřicích se na Cacovickém ostrově usídlil Dragon, tedy klub, který se zaměřuje na rugby. Kromě mužské kategorie jsou v Dragonu také kategorie do devíti, jedenácti, třinácti a patnácti let. I když by to možná mnohý fanda neřekl, v nejmladších kategoriích zápolí i děvčata.
Výběr do jedenácti let dělá v současné sezóně klubu hodně radosti. Mladíci totiž vyhrávají téměř všechny turnaje. „I nejmenší kluci, kategorie do devíti let, občas získávají poháry,“ těší sportovního ředitele klubu Jiřího Šťastného.
Ke kontaktnímu sportu však můžete svoji ratolest přihlásit dříve. „Přípravku máme už od sedmi let. Že je od sedmi ale neznamená, že nemůžeme přijmout i starší děti. Záleží, jak jsou šikovné. Pokud je kluk nadaný, může hned hrát,“ říká pan Šťastný.
Jako u většiny brněnských sportů se platí i v Dragonu členské příspěvky, ale žádné závratné sumy nečekejte. „Kluci musí mít hlavně vybavení jako kopačky nebo tenisky. Příspěvky jsou 1000,- Kč za půlrok, ale možná se trošku zvednou, protože provozní náklady neustále stoupají,“ říká ředitel klubu. Pokud chcete pro své dítě netradiční sport, rugby by vás mohlo nadchnout.